با نگاهی به نحوه کار و کنترل دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف ساختمان متوجه می‌شویم که در مقایسه با وضعیت فعلی کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در خانه هوشمند ظرفیت‌های زیادی ایجاد کرده و باعث تحول شگرفی در این حوزه شده است.

در حال حاضر امکان کنترل متمرکز و یکپارچه دستگاه‌های الکترونیکی در ساختمان‌های ایمن و راحت با بهره گیری از سیستم‌های کنترل مستقیم دیجیتالی (DDC) فراهم شده است.

این سیستم‌ها از یک الگوی ثابت و یکسان پیروی می کنند که به صورت غیر قابل انعطاف و بر اساس برنامه‌ریزی ثابت عمل می‌نماید، مثلا وقتی شما دمای دستگاه‌های تهویه منزل را روی درجه‌ای خاص تنظیم می کنید دمای محیط در همان درجه کنترل می شود و دیگر مسایل مثل راحتی ساکنین در شرایط مختلف و صرفه جویی در مصرف انرژی لحاظ نمی‌شود.

این نوع سیستم‌های کنترلی از تعداد محدودی سنسور و داده های ورودی کمی استفاده می کنند که در بهترین حالت می تواند وظایف ساده‌ای را در منزل بر عهده گیرد و در نهایت نتایج ثابتی را ایجاد کند.

اشکال بزرگ این نوع سیستم کنترل، حذف عامل انسانی و نادیده گرفتن هوش و تصمیم‌گیری انسان از چرخه کنترل دستگاه  است و کارها بگونه‌ای شکل می گیرد که بود و نبود افراد تفاوتی را در عملکرد سیستم ایجاد نمی‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در خانه هوشمند بازگرداندن این قطعه مهم یعنی هوش انسان در کنترل دستگاه‌ها است. بهره‌گیری از تکنولوژی اینترنت اشیا و یادگیری ماشین به جای برنامه‌ریزی غیرقابل انعطاف برای سیستم‌ها (مثلا حفظ دمای محیط در درجه‌ای خاص) بر اساس سبک و الگوی زندگی و اولویت‌های تعیین شده به داشتن ساختمانی راحت و هوشمند کمک می‌کند.

امروز تجهیزات و وسایل الکترونیکی به طور قابل توجهی رو به افزایش است و ما با اتصال این ابزارها به هوش مصنوعی و ارائه داده های مختلف در خصوص رفتار انسان‌ها دیگر نگران اتخاذ تصمیم، واکنش و اجرای اولویت‌ها در مواقع مختلف نیستیم.

ممکن است در مواقعی اولویت با راحتی ساکنین منزل باشد،‌‌ گاهی صرفه جویی در مصرف انرژی و شاید ایجاد و حفظ امنیت، اجازه دهید با یک مثال کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در خانه هوشمند را بیشتر توضیح دهیم: فرض کنید شما در راه رسیدن به منزل هستید و پس از رسیدن به فاصله معینی از منزل سیستم‌های هوشمند زمان ورود شما به منزل را تشخیص می دهند و بر این اساس دمای بخش های مختلف طبق خواسته شما تنظیم می‌شود، درب پارکینگ به موقع باز می شود و ضمن روشن شدن لامپ‌های منزل، موسیقی مورد علاقه‌تان نیز شروع به پخش می کند.

اما مواردی که ذکر شد تنها کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در خانه هوشمند نیست بلکه هوش مصنوعی می تواند به کمک تعمیرکاران متخصص نیز بیاید و با شناسایی و اصلاح سیستم‌های معیوب و یا قطعات خراب گام مهمی در بهبود ساختمان و تعمیر قطعات بردارد.

همچنین تامین امنیت با هوش مصنوعی بسیار راحت خواهد بود،‌ چرا که با استفاده از این سیستم چهره افراد بصورت هوشمند تشخیص داده می‌شود و از ورود افراد غیر مجاز به منزل جلوگیری به عمل می‌‌آید. این سیستم در مکان‌های عمومی بویژه هتل‌ها و بیمارستان‌ها نیز بسیار کاربرد خواهد داشت.

مطالب ذکر شده شاید به نظر رویاپردازانه باشد اما همه در نهایت محکوم به پذیرش هوش مصنوعی هستیم، ما نیاز داریم کامپیوترهایی را جایگزین انسان کنیم و ضمن صرفه جویی در انرژی و هزینه های مالی به داشتن ساختمان‌هایی امن تر و راحت تر امیدوار باشیم.

هوش مصنوعی از زمان ظهور تا کنون همواره در حال گسترش و تغییر است،‌ در واقع اینترنت اشیا بدون هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هیچ کاربردی ندارد. هوش مصنوعی کامپیوتر‌ها را به سیستم‌هایی تبدیل می‌کند که بجای انسان‌ها یا حتی بهتر از آن‌ها کنترل امور را بدست می‌گیرند و تجربه زندگی در محیطی راحت و امن در خانه‌‌های هوشمند بهره‌مند از تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را به همگان ارائه دهد.

www.farasana.ir